قالب وبلاگ
پیوند های سایت
امکانات سایتتماس با ما

جاوا اسكریپت

این مجموعه عکس به همت آقای شایان سبحانی دانش آموز ممتاز مدرسه نمونه امام علی در پایه سوم کد ۸ سال تحصیلی ۹۲-۹۱ تهیه شده است با تشکر از ایشان

دانلود این مجموعه


موضوعات مرتبط: فصل6:ساختمان سازی
[ چهارشنبه یازدهم بهمن 1391 ] [ 20:53 ] [ مهدی مقیسه ]

این مجموعه عکس به همت آقای شایان سبحانی دانش آموز ممتاز مدرسه نمونه امام علی در پایه سوم کد ۸ سال تحصیلی ۹۲-۹۱ تهیه شده است با تشکر از ایشان

دانلود این مجموعه


موضوعات مرتبط: فصل6:ساختمان سازی
[ چهارشنبه یازدهم بهمن 1391 ] [ 20:49 ] [ مهدی مقیسه ]

ضعف در دمای زیاد : مقاومت ساختمان فلزی با افزایش دما نقصان می یابد . اگر دکای اسکلت فلزی از 500 تا 600 درجه سانتی گراد برسد ، تعادل ساختمان به خطر می افتد .

خوردگی و فساد فلز در مقابل عوامل خارجی : قطعات مصرفی در ساختمان فلزی در مقابل عوامل جوی خورده شده و از ابعاد آن کاسته میشود و مخارج نگهداری و محافظت زیاد است .

تمایل قطعات فشاری به کمانش : با توجه به اینکه قطعات فلزی زیاد و ابعاد مصرفی معمولا" کوچک است ، تمایل به کمانش در این قطعات یک نقطه ضعف بحساب می رسد .

جوش نامناسب : در ساختمانهای فلزی اتصال قطعات به همدیگر با جوش ، پرچ ، پیچ صورت میگیرد . استفاده از پیچ و مهره وتهیه ، ساخت قطعات در کارخانجات اقتصادی ترین ، فنی ترین کار می باشد که در کشور ما برای ساختمانهای متداول چنین امکاناتی مهیا نیست . اتصال با جوش بعلت عدم مهارت جوشکاران ، استفاده از ماشین آلات قدیمی ، عدم کنترل دقیق توسط مهندسین ناظر ، گران بودن هزینه آزمایش جوش و ...... برزگترین ضعف میباشد.

تجربه ثابت کرده است که سوله های ساخته شده در کارخانجات درصورت رعایت مشخصات فنی و استاندارد ، این عیب را نداشته و دارای مقاومت سازه ایی بهتر در برابر بارهای وارده و نیروی زلزله است.


موضوعات مرتبط: فصل6:ساختمان سازی
[ سه شنبه سی ام خرداد 1391 ] [ 9:41 ] [ مهدی مقیسه ]

مزایای ساختمان فلزی

مقاومت زیاد : مقاومت قطعات فلزی زیاد بوده و نسبت مقاومت به وزن از مصالح بتن بزرگتر است ، به این علت در دهانه های بزرگ سوله ها و ساختمان های مرتفع ، ساختمانهائی که برزمینهای سست قرارمیگیرند ، حائز اهمیت فراوان میباشد .

خواص یکنواخت : فلز در کارخانجات بزرگ تحت نظارت دقیق تهیه میشود ، یکنواخت بودن خواص آن میتوان اطمینان کرد و خواص آن بر خلاف بتن با عوامل خارجی تحت تاثیر قرار نمی گیرد ، اطمینان در یکنواختی خواص مصالح در انتخاب ضریب اطمینان کوچک مؤثر است که خود صرفه جو یی در مصرف مصالح را باعث میشود .

دوام : دوام فولاد بسیار خوب است ، ساختمانهای فلزی که در نگهداری آنها دقت گردد . برای مدت طولانی قابل بهره برداری خواهند بود - خواص ارتجاعی : خواص مفروض ارتجاعی فولاد با تقریبی بسیار خوبی مصداق عملی دارد . فولاد تا تنشهای بزرگی از قانون هوک بخوبی پیروی مینماید . مثلآ ممان اینرسی یک مقطع فولادی را میتوان با اطمینان در محاسبه وارد نمود . حال اینکه در مورد مقطع بتنی ارقام مربوطه چندان معین و قابل اطمینان نمی باشد .

شکل پذیری : از خاصیت مثبت مصالح فلزی شکل پذیری ان است که قادرند تمرکز تنش را که در واقع علت شروع خرابی است ونیروی دینامیکی و ضربه ای را تحمل نماید ،در حالیکه مصالح بتن ترد و شکننده در مقابل این نیروها فوق العاده ضعیف اند. یکی از عواملی که در هنگام خرابی ،عضو خود خبر داده و ازخرابی ناگهانی وخطرات ان جلوگیری میکند.


موضوعات مرتبط: فصل6:ساختمان سازی
ادامه مطلب
[ سه شنبه سی ام خرداد 1391 ] [ 9:39 ] [ مهدی مقیسه ]

راهسازی عملیات آماده‌سازی جاده‌ای بر روی زمین با عرضی مشخص است به‌طوری‌که روندگان یا وسائط نقلیه بتوانند با گذر از آن از نقطه‌ای به نقطه ی دیگر برسند.

عملیات اصلی راسازی عبارت‌اند از ساخت اساس، زیراساس و روسازی. جدول کاری و نصب علائم راهنمایی و رانندگی هم در ساخت بسیاری از راه‌ها اجرا می‌شود. راه سازی، روسازی راه و مهندسی ترابری از جمله تخصصهای مهم یک مهندس عمران، شناخت طرح و محاسبه زیر سازی و روسازی راههاست. بدین منظور درسهای یاد شده جهت فراگیری مطلبی نظیر طراحی و اجرای راه ها شامل مسیریابی، عملیات خاکی، مشخصه‌ها و طرح هندسی راه ها در مسیرهای افقی و قایم، مشخصه‌های فنی انواع مصالح راه و لایه‌های مختلف روسازی آن، همچنین روشهای طرح و اجرای روسازیهای شنی و آسفالتی و نیز شبکه های حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی و    برنامه ریزیها و مدیریتهای حمل و نقل ارایه می‌گردند.

زمین طبیعی بستر راه هرقدر که محکم باشد باز هم در مقابل تاثیر عوامل جوی ، بخصوص هجوم آب و تغییرات دما و همچنین نیروهای وارده از چرخ خودروها ، مقاومت نمی‌کند و دیریا زود خراب می‌شوند. از اینرو است که معمولا به روی بستر طبیعی راه ، استخوان بندی چند لایه و معمولا مقاوم و با دوامی ساخته می‌شود، به نحوی که بتواند در مقابل تاثیر عوامل جوی و فشار حاصله از وسایل نقلیه مقاومت نماید. آنچه را که امروزه به نام راهسازی مدرن می‌شناسیم تکمیل یافته روشی است که در قرن 19 توسط فردی به نام مک آدام (M cAdam) ارائه گردید.
این شخص راه را از چند لایه خرده سنگی ، متشکل از ذرات دارای قطر کمتر از 68 میلیمتر (ریزتر از قلوه سنگ و لاشه سنگ) می‌ساخت و روی آن را با لایه نازکی از مصالحی که می‌توانستند ذرات سنگی را به هم پیوند دهند، می‌پوشانید. به نظر می‌رسد که مک آدام در ابتدا از سنگهای شکسته ریز به عنوان مصالح پیوند دهنده سود می‌جسته و بعدها به جای آن لایه‌ای از آسفالت یا بتن را بکار گرفته است. این نوع جاده سازی امروزه به نام ماکادامی کرون نامیده می‌شود. مجموعه مورد بحث قادر است بار حاصل از ترافیک را به نحوی به روی خاک پخش نماید که راه بر اثر مرور زمان تغییر شکل نیابد.


موضوعات مرتبط: فصل6:ساختمان سازی
ادامه مطلب
[ جمعه بیست و ششم خرداد 1391 ] [ 14:29 ] [ مهدی مقیسه ]

در سالهای اخیر اطلاعات زیادی در مورد زمین لرزه در اختیار عموم قرار گرفته شده است. در حال حاضر مردم خیلی بهتر و راحتتر فرآیند وقوع زلزله را درک كرده اند و با تلفات ناشی از آن آشنا هستند. متاسفانه هنوز هم برای مقابله با آن کاری نمی توانیم انجام دهیم. البته با اتكا به دانش و فن آوری روز راه‌حل‌هایی پیشنهاد شده که در برخی از شرایط مفید به نظر می‌رسد. با این وجود، در حال حاضر این امکان وجود ندارد که بتوان پیش بینی كرد دقیقاً چه وقت زلزله روی می دهد تا همه خودشان را از قبل آماده كنند.

 

زمین لرزه به واسطه فرآیندهای نسبتا غیر قابل پیش بینی که در اثر فعل و انفعالات درونی زمین پدید می آیند، رخ می دهد. برهمکنش مواد مذاب داخلی زمین آشوبهای شدیدی را در داخل زمین بوجود می آورد كه زلزله بازتاب بیرونی آن است.

ایران كشوری زلزله‌خیز است، با رعایت نكات ایمنی در برابر وقوع این پدیده طبیعی آماده باشیم و نتایج نامطلوب ناشی از آنرا كاهش دهیم.

چنانچه هنگام وقوع زلزله در اماكن عمومی مانند فروشگاه و یا سینما هستید برای خروج به طرف دربها هجوم نبرید و در عوض به كناره ستونها و دیوارها و جاهای امن پناه ببرید.

•    با صرف هزینه‌های اندك برای مقاوم‌سازی ساختمانها، از خسارتهای بزرگ جلوگیری كنیم.

•    استفاده از مصالح مناسب، استحكام ساختمان شما را در مقابل زلزله افزایش می‌دهد.

•    افزایش بدون محاسبه طبقات ساختمان، مقاومت آن را در مقابل زلزله كم می‌كند.

•    با خانواده خود در مورد زلزله، احتمال وقوع آن و نكات ایمنی صحبت كنید.

•    به كودكانمان بیاموزیم به جای ترس و تسلیم، برای رویارویی با زلزله آماده باشند. 

•    ایمن‌سازی خانه در برابر وقوع زلزله نیاز به همكاری و آگاهی تمام افراد خانواده دارد.

•    سرعت عمل و پناهگیری مناسب، به هنگام وقوع زلزله ایمنی شما را افزایش می‌دهد.

•    به فرزندان خود اماكن امن را برای پناهگیری هنگام وقوع زلزله بیاموزید.

•    برای ایمنی در مقابل زلزله محل خواب خود را دور از اشیای قابل سقوط و پنجره‌ها انتخاب كنید.

•    هنگام وقوع زلزله چنانچه در طبقه همكف و به در خروجی نزدیك هستید فوری به فضای باز بروید.

•    اگر هنگام وقوع زلزله در آپارتمان هستید سعی كنید حتی‌المقدور از پله یا آسانسور برای رفتن به طبقات استفاده نكنید.

•    چنانچه هنگام وقوع زلزله در اماكن عمومی مانند فروشگاه و یا سینما هستید برای خروج به طرف دربها هجوم نبرید و در عوض به كناره ستونها و دیوارها و جاهای امن پناه ببرید.

•    به محض احساس وقوع زلزله از وسایل قابل سقوط و شكستنی فاصله بگیرید.

•    به هنگام وقوع زلزله درخیابان از ساختمانهای بلند، درختها و پلها فاصله بگیرید.

•    بعد از وقوع زلزله خیابانها را برای عبور و مرور نیروهای امدادرسان باز بگذارید.

•    اگر در طبقه همکف ساختمان های یک یا دو طبقه هستید و به در خروجی نزدیک هستید به فضای باز رفته و پناه بگیرند.

•    از پنجره ها و درهای شیشه ای فاصله بگیرید.

•    از کنار وسایلی که امکان سقوط یا پرتاب دارند دور شوند، اگر داخل اتاق هستید در زیر میز پناه گیری کرده و با دست پایه های میز را بگیرید.


موضوعات مرتبط: فصل6:ساختمان سازی
[ پنجشنبه بیست و پنجم خرداد 1391 ] [ 9:31 ] [ مهدی مقیسه ]

۱. تراکتور tractor

تراکتور به معنای شخم زن و دستگاه است.

تراکتور ماشینی است که در زمینه صنعت و کشاورزی و خدمات شهری از آن استفاده زیادی می شود.

  


2. بلدوزر  bulldozer 

بلدوزر ماشینی قوی و محکم است که عمدتا در راهسازی در کوهستان از آن استفاده می شود.

کلمه bulldoze  به معنای ارعاب کردن و تهدید کردن است. این دستگاه قادر است تخته سنگهای بزرگ کوه ها را کنده و جابجا کند.

بلدوزر  موضوعات مرتبط: فصل6:ساختمان سازی
ادامه مطلب
[ چهارشنبه هفدهم خرداد 1391 ] [ 20:44 ] [ مهدی مقیسه ]

آلومینیوم کامپوزیت پانل

آلومینیوم کامپوزیت پانل معمولی از ترکیب چند لایه مختلف به همراه پوشش آلومینیوم به دست آمده است . دو صفحه آلومینیوم روکش شده  ، سطح هسته پلی اتیلنی آنرا پوشانده اند . چسباندن این سطوح  آلومینیومی به هسته ، توسط فرایندهای شیمیایی و مکانیکی صورت می گیرد به طوریکه در مقابل ورقه ورقه شدن به شدت مقاومت می کند .

آلومینیوم کامپوزیت پانل نانو

آلومینیوم کامپوزیت پانل نانو ضمن دارا بودن خواصی نظیر ضد آلایندگی ، مقاومت در برابر آتش ، استحکام مناست و غیره به دلیل بهره مندی از تکنولوژی برتر نانومتر از خصوصیات منحصر به فردی نظیر خود تمییز کنی ، مقاومت در برابر مواد اسیدی و قلیایی نیز برخوردار می باشد . لذا با توجه به ویژگی های فوق ، هنگام استفاده از ورقهای نانو در مقایسه با ورق های PVDF معمولی ،دیگر نگرانی در خصوص تمیز نمودن سطوح نما به خصوص در مورد ساختمان های بلند مرتبه وجود ندارد .

آلومینیوم کامپوزیت پانل طیفی )رنگی(

آلومینیوم کامپوزیت پانل طیفی الهام گرفته از رنگهای موجود در طبیعت مثل رنگهای رنگین کمان می باشد . سطح بین ورق بوسیله رنگ براق خاصی پوشانده شده که باعث ایجاد حس لطافت و رنگارنگی می گردد . فعل و انقعالات بین نور و مواد ، انعکاس ، نکسار و جذب همه اینها رازهای تاثیر رنگ موجود در این محصول میباشد . در واقع وجود قابلیت های فوق سبب می گردد بسته به زاویه تابش نور ، رنگهای متفاوتی دیده شود . از این ورق میتوان در اجرای دکوراسیون داخلی و خارجی در مکانهای عمومی ، فروشگاه های زنجیده ای ، مراکز خرید ، تبلیغات نمایشگاهی و بسیاری موارد دیگر استفاده نمود .

آلومینیوم کامپوزیت پانل ضد باکتری

آلومینیوم کامپوزیت پانل ضد باکتری یکی از محصولات انحصاری IBOND می باشد . این نوع آلومینیوم کامپوزیت پانل خاص ، از هسته پلی اتیلن با وزن مخصوص کم و ضد الاینده ، بین دو ورق آلومینیومی با تکنولوژی پیشرفته ساخته شده است . برروی سطوح این ورق رنگ ضد باکتری بکار رفته که در اثر ان ظاهری زیبا و مطلوب ایجاد شده است و همچنین خصوصیات ضد باکتری مو- جود در رنگ سبب محافظت محیط های خاص نظیر اطاق های عمل ، مراکز تولید و نگهداری دارو ، آزمایشگاه ها و غیره می گردد .

آلومینیوم کامپوزیت پانل مقاوم در برابر آتش

از هسته پلاستیکی نسوز به همراه دو لایه ورق آلومینیومی تشکیل شده که نمونه جدیدی از ورقهای کامپوزیت آلومینیومی می باشد . در واقع هسته پلاستیکی شامل عنصر ضد آتش بوده که سبب می گردد این ترکیب به سختی آتش گیرد ، همچنین این قابلیت توسط استاندارد GB8624 آزمایش شده و گواهی کیفیت درجه یک را دریافت نموده است . ضمنا این ماده نسوز دارای ویژگی مناسبی بوده که در هنگام آتش سوزی هیچ گونه گاز مضری از خود متصاعد نمی نماید.


موضوعات مرتبط: آموزش حرفه وفن سوم راهنمایی، دانستنی های حرفه وفن، فصل4:کار با چوب، فصل6:ساختمان سازی
[ یکشنبه چهاردهم خرداد 1391 ] [ 17:57 ] [ مهدی مقیسه ]

خرپاها

خرپا شبکه ای است متشکل از چندین عضو که سر هایشان به هم متصل شده اند و مجموعاً یک سازه صلب را تشکیل داده اند. عضو های سازنده خرپاها می توانند از جنس تیر آهن، نبشی، میله، برخی انواع پروفیل ها و... باشد.

خرپاها


خرپاها


خرپاها

اعضای خرپاها را معمولاً با جوش، پرچ، پیچ و یا پین های بزرگ به هم متصل می نمایند.

خرپاها


خرپاها

خرپاها علی رقم اینکه وزن کمی دارند، می توانند نیروهای زیادی را تحمل نمایند و لذا برای ساخت بسیاری از سازه ها مقرون به صرفه می باشند. خرپاهای متداولی که حتماً با آن ها برخورد داشته اید عبارتند از پل ها، سقف سالن ها، دکل های برق، جرثقیل ها و سازه های مشابه

خرپاها


خرپاها


خرپاها

 


موضوعات مرتبط: فصل6:ساختمان سازی
ادامه مطلب
[ شنبه سیزدهم خرداد 1391 ] [ 16:15 ] [ مهدی مقیسه ]

سقف به سطح بالایی یک اتاق و یا یک سازه گویند . در ساختمانهای یک طبقه سقف برای محافظت از نور آفتاب ، باران و برف و در ساختمانهای چند طبقه علاوه بر این کار برای جداسازی طبقات از یکدیگر استفاده میشود . در مناطق سردسیر معمولا ارتفاع سقف تا کف معمولا کم میباشد تا محل راحتتر گرم شود و در مناطق گرمسیر به خاطر جریان داشتن هوا معمولا ارتفاع سقف زیاد میباشد .

انواع سقف
طاق ضربی
کامپوزیت
دال بتنی
کامپوزیت کرومیت
تیرچه بلوک


موضوعات مرتبط: فصل6:ساختمان سازی
[ شنبه سیزدهم خرداد 1391 ] [ 15:34 ] [ مهدی مقیسه ]


بحث دکوراسيون و اهميت پرداختن به آن، تنها به فضاي داخل هر خانه محدود نمي شود. اگر در يک مجموعه آپارتماني زندگي مي کنيد، همان طور که براي داشتن مطلوب ترين فضا در داخل چهارديواري محيط زندگي تان، در انتخاب پوشش هاي سطوح، لوازم کاربردي و دکوراسيوني و در نهايت، چيدن آنها دقت و بررسي مي کنيد، دکوراسيون فضاهاي عمومي ساختمان را نيز که همزمان به کليه اهالي ساکن در آپارتمان تعلق دارد مورد اهميت قرار دهيد; زيرا اولين صحنه هايي که نظر بيننده را در وهله اول ورودش به داخل يک ساختمان، حتي با هدف ورود به خانه شما، به خود جلب مي کند، شرايط ظاهري و همچنين دکوراسيون آن است. در واقع اين مشخصات ظاهري، هويت يک ساختمان و ساکنين آن را نشان مي دهد. در مطلب زير که برگرفته از سايت تبيان است با توجه به ميزان اهميت موضوع و با هدف کمک به هر چه زيباتر و راحت تر شدن محيط ساختمان محل زندگي تان، به ارائه پيشنهادهايي با موضوع معماري داخلي و دکوراسيون فضاهاي عمومي مي پردازيم. همان طور که مي دانيد، آپارتمان ها به جهت وسعت، تعدد طبقات و واحدهاي هر طبقه، به دو دسته اصلي تقسيم مي شوند:

1 ) آن دسته از آپارتمان هايي که داراي طبقات و واحدهاي بسيار بوده و به آنها برج و يا مجتمع مسکوني اطلاق مي شود.  
2 ) دسته ديگر از آپارتمان ها که تعداد طبقات کمتري داشته (معمولا کمتر از 7 طبقه) و در هر طبقه نيز حداقل يک واحد و حداکثر 3 تا 5 واحد وجود دارد. اين قبيل آپارتمان ها در شهري مانند تهران و با اين جمعيت کثير، درهر کوچه و پس کوچه اي به وفور ديده مي شود. در واقع امروزه درصد زيادي از خانواده ها در اينگونه آپارتمان ها زندگي مي کنند. هنگامي که به فضاهاي عمومي يک ساختمان اشاره مي شود، منظور محيط هايي شامل حياط، پارکينگ، راهروها، راه پله ها و در برخي آپارتمان ها مکان هايي که تسهيلات ويژه اي مانند استخر، سونا، جکوزي و... در آن واقع شده اند و همچنين در برج ها و مجتمع هاي بزرگ، فضاهايي هال مانند به نام لابي است.  
توجه: فضاهاي عمومي مورد نظر در اين مبحث، راه پله ها، راهروها و پاگردها در آپارتمان هاي معمولي هستند.  
به طور کلي اولين گام در طراحي دکوراسيون هر مکاني، انتخاب پوشش ها است که در فضاهاي ياد شده در فوق، اين مسئله به جهت جابه جايي و مشکلات ناشي از اسباب کشي ساکنين، از اهميت بيشتري برخوردار است، زيرا در اين قبيل آپارتمان ها، حتي با وجود سيستم آسانسور در ساختمان، آسانسورها به جابه جايي افراد تعلق دارند و با توجه به محدوديت هايي که براي حمل بار در نظر گرفته شده، جابه جايي لوازم و اثاثيه بايد از همين مکان هاي گذر (راه پله ها، پاگردها و راهروها) انجام گيرد; لذا مهم ترين مشخصه اي که به لحاظ معماري، يک راه پله و پاگرد بايد دارا باشد، وسعت کافي براي جابه جايي و حمل بار است.  
نکته: براساس استانداردهاي معماري ساختمان، در خانه هايي که هر مجموعه از پلکان براي رسيدن به يک پاگرد به موازات ديگري در سطح کمي بالاتر و پايين از آن واقع شده است، عرض پله ها حداقل يک متر، عرض پاگرد حداقل يک متر تا يک متر و 20 سانتيمتر و طول پاگرد حداقل 2 متر و 10 سانتيمتر بايد در نظر گرفته شود. ولي در شرايطي که آسانسور در ميان پلکان واقع شده و يا چنين فضايي خالي در نظر گرفته شده باشد، وجود پاگردي با طول حداقل 3 متر و 60 سانتيمتر و عرض حداقل يک متر نياز است.


موضوعات مرتبط: فصل6:ساختمان سازی
[ شنبه سیزدهم خرداد 1391 ] [ 15:33 ] [ مهدی مقیسه ]

دیوار عبارت است از یک ساختار ممتد، یکپارچه، محکم و استوار که از جنس آجر، سنگ، بتن،چوب یا فلز و غیره باشد، که ضخامت آن در مقایسه با طول و ارتفاع نازک می باشد، ديوارهامعمولا به عنوان مجزا کننده فضاها از یکدیگر به صورت اجزا یا اتاقها عمل میکنند یا به عنوان محافظ یک فضا هستند.علاوه بر اين، اين ساختار هاي عمودي، انتقال دهنده بار ساختمان به زمين مي باشند.

کاربرد دیوارها:
 
فضاسازي و خلق فضاهاي نوين
•محافظت از سرما و گرما
•ايجاد عايق صوتي
•ايجاد حريم خصوصي
•محل مناسبي براي كار گذاشتن انواع لوله كشي ها و سيم كشي هاي برق
•تزئين و انجام كارهاي هنري:مانند گچ بري و نقاشي ديواري
 

موضوعات مرتبط: فصل6:ساختمان سازی
[ شنبه سیزدهم خرداد 1391 ] [ 15:32 ] [ مهدی مقیسه ]

قبل از اقدام به پی سازی ساختمان باید اطمینان حاصل گردد که در طرح و محاسبات نکات زیر رعایت شده باشد : 
 الف – نشست زمین بر اثر تغییر سطح ایستایی 
 ب – نشست زمین ناشی از حرکت ولغزش کلی در زمینهای ناپایدار 

پ – نشست ناشی از ناپایداری زمین بر اثر گود برداری خاکهای مجاور و حفر چاه. 

 ت – نشست ناشی از ارتعاشات احتمالی که از تاسیسات خود ساختمان با ابنیه مجاور آن ممکن است ایجاد شود. 

 تعیین تاب فشاری زمین

برای روشن کردن  وضع زمین در عمق، باید چاه های آزمایشی ایجاد گردد این چاهها باید به عمق لازم و به تعداد کافی احداث گردد و تغییرات نوع خاک طبقات مختلف زمین بلافاصله مورد مطالعه قرار گیرد و نمونه های کافی جهت بررسی دقیق به آزمایشگاه فرستاده شود.

برای بررسی و تعیین تاب فشاری زمین در مورد خاکهای چسبنده نمونه های دست نخورده جهت آزمایشگاه لازم تهیه می گردد و برای خاکهای غیر چسبنده آزمایشهای تعیین دانه بندی و تعیین وزن مخصوص خاک و آزمایش بوسیله دستگاه ضربه دار در مح لانجام می گیرد در حین گمانه زنی باید تعیین کرد که آیا زمین محل ساختمان خاک دستی است یا طبیعی و تشخیص این امر حین عملیات خاکبرداری با مشاهده مواد متشکله جدا محل خاکبرداری و وجود سوراخها ومواد خارجی ( نظیر آجر، چوب، زباله و غیره ) مشخص می شود.   به منظور تعیین تاب مجاز زمین می توان از تجربیات محلی مشروط بر آن که کافی بوده باشد استفاده کرد.  ابعاد پی ساختمانهای ساخته شده قرینه ای برای تعیین تاب مجاز زمین خواهد بود.   هنگامی که نتایج  تجربی در دسترس نباشد و از طرف تعیین تاب مجاز زمین با توجه به اهمیت ساختمان مورد نیاز نباشد، می توان تاب مجاز را با تعیین نوع خاک توسط متخصص با استفاده از جدول شماره 2-19 ایران تعیین نمود.   قراردادن پی ساختمان روی خاکریزهایی که دارای  مقدار قابل توجهی مواد رسی بوده ویا به خوبی متراکم نشده باشد صحیح نبوده و باید از آن خود داری کرد در صورتی که پی سازی در این نوع زمین به عللی اجباری باشد، باید نوع و جنس زمین مورد مطالعه و آزمایش قرار گرفته و سپس نسبت به پی سازی متناسب با این نوع زمین اقدام گردد. 


موضوعات مرتبط: فصل6:ساختمان سازی
ادامه مطلب
[ شنبه سیزدهم خرداد 1391 ] [ 15:28 ] [ مهدی مقیسه ]

ستون عضوي است كه معمولا به صورت عمودي در ساختمان نصب مي شود و بارهاي كف ناشي از طبقات به وسيله تير و شاهتير به آن منتقل مي گردد و توسط آن به شالوده و سپس به زمين انتقال مي يابد .

شكل ستونها
شكل سطح مقطع ستونها معمولا به مقدار و وضعيت بار وارد شده بستگي دارد . براي ساختن ستونهاي فلزي از انواع پروفيل و ورقها استفاده مي شود . عموما ستونها از لحاظ شكل ظاهري به دو گروه تقسيم مي شوند :
الف : 
نيمرخ ( پروفيل ) نورد شده شامل انواع تير آهنها و قوطيها : بهترين پروفيل نورد شده براي ستون ، تير آهن بال پهن يا قوطيهاي مربع شكل است ، زيرا از نظر مقاومت بهتر از مقاطع ديگر عمل مي كند . ضمن اينكه در بيشتر مواقع عمل اتصالات تيرها به راحتي روي آنها انجام مي گيرد .
ب : 
مقاطع مركب : هرگاه سطح مقطع و مشخصات يك نيمرخ ( پروفيل ) به تنهايي براي ايستايي ( تحمل بار وارد شده و لنگر احتمالي ) يك ستون كافي نباشد ، از اتصال چند پروفيل به يكديگر ستون مناسب آن ( مقاطع مركب ) ساخته مي شود . 

علل استفاده از مقاطع مركب در ستونها 
1- در صورتي كه سطح مقطع نيمرخهاي نورد شده تكافوي سطح لازم را براي ستون نكند ، با ساختن مقطع مركب سطح لازم ساخته مي شود . 
2- نياز اجباري به مقاطع با شكل هندسي خاص از نظر اتصالات ديگر به ستون


موضوعات مرتبط: فصل6:ساختمان سازی
[ شنبه سیزدهم خرداد 1391 ] [ 15:24 ] [ مهدی مقیسه ]

از نظر علمی ‌، آهک همان اکسید کلسیم است که از حرارت دادن شدید سنگ آهک (کربنات کلسیم طبیعی) بدست می‌آید.

نگاه اجمالی
آهک و گچ ، از جمله موادی هستند که کارآیی آنها از دوران باستان ، توسط بشر شناخته شده است و از آنها در ساختن انواع بناها ، استفاده می‌شد. موادی مانند آهک ، ساروج و سیمان برای اتصال محکمتر قطعات سنگ و یا چوب بکار گرفته می‌شد.
مفاهیم آهک مرده و آب آهک
هرگاه بر روی اکسید کلسیم (آهک زنده) ، آب ریخته شود، بر اثر واکنش با آب ، گرما ایجاد می‌کند که موجب بخار شدن قسمتی از آب می‌شود. در این عمل ، آهک بر اثر جذب آب ، متورم شده ، سپس به‌صورت گرد سفیدی در می‌آید که اصطلاحا «آهک مرده» نامیده می‌شود، (زیرا در تماس با آب ، دیگر واکنشی از خود نشان نمی‌دهد) و این عمل را شکفته شدن آهک نیز می‌گویند.

هر گاه مقداری آب به آهک مرده اضافه شود، به شیر آهک تبدیل می‌شود که اگر آن را صاف کنیم، محلول زلالی که در حقیقت محلول سیرشده هیدروکسید کلسیم در آب است، حاصل می‌شود که به آب آهک موسوم است. آب آهک کاربردهای بسیاری در صنایع شیمیایی دارد. مثلا در تهیه هیدروکسید سدیم ، آمونیاک ، هیدروکسید فلزات ، پرکلرین و به‌ویژه در استخراج منیزیم از آب دریا بکار می‌رود.


موضوعات مرتبط: آموزش حرفه وفن اول راهنمایی، فصل5:کار با فلز و خودرو، فصل6:ساختمان سازی
ادامه مطلب
[ جمعه دوازدهم خرداد 1391 ] [ 10:31 ] [ مهدی مقیسه ]
ساده ترین سقف های افقی است که در آن از تیر آهن به عنوان عضو باربر و از آجر به عنوان پر کننده استفاده می شود. در کشور ما نیز بسیار رایج است . در بعضی از شهرستان های ایران مانند یزد طاق ضربی را با خیز بلند در حدود نیم دایره روی دهانه های تا حدود 6 متر اجرا می کنند.


موضوعات مرتبط: فصل6:ساختمان سازی
[ چهارشنبه دهم خرداد 1391 ] [ 17:29 ] [ مهدی مقیسه ]

 تاریخچه مختصر و سیر تحول تهیه نقشه

از زمانی که انسان اولیه شروع به ساختن سرپناه خود نمود معماری نیز آغاز شد. به دنبال بروز این پدیده طراحی ساختمان نیز مطرح گردید، در نتیجه نیاز به تهیه ی نقشه، تعبیر و تفسیر و خواندن نقشه احساس گردید.

در حدود 4500 سال قبل، نقشه ای بر روی خشت خام بدست آمده است، که نشان گر اولین فعالیت ها در زمینه ی تهیه ی نقشه بوده است. از جمله ساختمان های اولیه که از روی نقشه های معماری ساخته شده اند اهرامی که اقوام آزتک قدیمی ساخته اند می توان نام برد. پیشرفت در زمینه ی تهیه ی نقشه تا قرن 16 میلادی سرعت چندانی نداشته است و از آن قرن به بعد نقشه ها سال به سال دقیق تر و علمی تر شده است. در زمان ناپلئون (در سال 1798) یک مهندس فرانسوی به نام گاسپارد مونژ Gaspard Mounge (بنیان گذار نقشه کشی مدرن) کتابی به نام هندسه ی ترسیمی را منتشر کرد، این کتاب اساس و پایه ی نقشه کشی فنی قرار گرفت.


موضوعات مرتبط: فصل6:ساختمان سازی
برچسب‌ها: پلان ساختمانی ویژه تمرین دانش آموزان, کارگاه فناوری, نمونه سوالات امتحان نهایی شهرستان گرگان
ادامه مطلب
[ سه شنبه نهم خرداد 1391 ] [ 18:48 ] [ مهدی مقیسه ]

 ساختمان سازی یکی از مهمترین فعالیت های صنعتی است که رابطه ای مستقیم و جدایی ناپذیر با زندگی روزمره انسانی دارد و به عنوان یک صنعت پایه همواره با ارائه طرح های جدید و نو توانسته گام های موثری را در بهبود شرایط زندگی انسانی بر دارد.

شاید روزی انسان باور نداشت که ساختمانی چند طبقه بسازد و در آن به آسودگی زندگی نماید، ولی پیشرفت علمی معماران و معماری این آرزو را جامه عمل پوشاند و به تبع آن آسمان خراش هایی بالغ بر صد طبقه ساخته شدند.موضوعات مرتبط: فصل6:ساختمان سازی
برچسب‌ها: کارگاه فناوری, نمونه سوالات امتحان نهایی شهرستان گرگان, آشنایی با آبزیان پرورشی ایران, آشنایی با زنبور عسل و محصولات آن, ایده هایی برای فناوری جدید
ادامه مطلب
[ سه شنبه نهم خرداد 1391 ] [ 18:44 ] [ مهدی مقیسه ]

مقررات ملی ساختمان مجموعه‌ای است از ضوابط فنی، اجرایی و حقوقی لازم الرعایه در طراحی، نظارت و اجرای عملیات ساختمانی اعم از تخریب، نوسازی، توسعه بنا، تعمیر و مرمت اساسی، تغییر کاربری و بهره برداری از ساختمان؛ که به منظور تامین ایمنی، بهره دهی مناسب، آسایش، بهداشت و صرفه اقتصادی تهیه شده است.

 مبحث 1 : تعاریف مبحث 2 : نظامات اداری مبحث 3 : حفاظت ساختمان ها در مقابل حریق مبحث 4 : الزامات عمومی ساختمان مبحث 5 : مصالح و فرآورده های ساختمانی مبحث 6 : بارهای وارد بر ساختمان مبحث 7 : پی و پی سازی مبحث 8 : طرح اجرای ساختمانها بامصالح بنایی مبحث 9 : طرح و اجرای ساختمانهای بتن آرمه مبحث 10 : طرح و اجرای ساختمانهای فولادی مبحث 11 : اجرای صنعتی ساختمانها مبحث 12 : ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا مبحث 13 : طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان ها مبحث 14 : تاسیسات گرمایی، تعویض هوا و تهویه مطبوع مبحث 15 : آسانسورها و پله برقی مبحث 16 : تاسیسات بهداشتی مبحث 17 : تاسیسات لوله کشی و تجهیزات گاز طبیعی ساختمان ها مبحث 18 : عایق بندی و تنظیم صدا مبحث 19 : صرفه جویی در مصرف انرژی مبحث 20 : علائم و تابلوها

 


موضوعات مرتبط: فصل6:ساختمان سازی
برچسب‌ها: حرفه وفن, حرفه وفن گرگان, نرم افزار حرفه وفن, مطالب حرفه وفن, دانلودهای حرفه وفن, دانلود کتاب, فلش درسی, طرح درس, حرفه وفن سال اول راهنمایی, حرفه وفن سال دوم راهنمایی, حرفه وفن سال سوم راهنمایی, سوال حرفه و فن
[ یکشنبه شانزدهم بهمن 1390 ] [ 18:50 ] [ آقای امین الله میرشکاری ]

معمايي که پاسخ‌هاي فراواني را پيش روي خود ديد اما هيچکدام را مناسب و در خورد خود نيافت. اما پس از گذشت سال‌ها،‌محققي نروژي پاسخ اين معماي قديمي و حل نشدني را ارائه کرد که پاسخي شايسته به چگونه ساخته شدن اهرام بزرگ مصر بود.
از مدت‌ها پيش دو سوال عمده در خصوص وزن و سنگيني سنگ‌هاي به کار رفته در ساختمان اهرام ثلاثه ذهن محققان را به خود مشغول کرده و آنها را دچار سردرگمي کرده بود. سئوالاتي که طرح‌ آن، سال‌ها باستان‌شناسان را در مورد چگونگي بنا شدن اين سازه‌هاي عجيب با خود همراه کرده بود: مصريان چگونه مي‌دانستند که اين سنگ‌هاي عظيم را دقيقا در چه نقطه‌اي قرار دهند؟ و چگونه يک معمار مي‌توانست با استفاده از 10 هزار نيروي کاري از سواد بي بهره بودند، اين طرح‌هاي دقيق را جز به جز به انجام برساند؟


موضوعات مرتبط: فصل6:ساختمان سازی
ادامه مطلب
[ یکشنبه شانزدهم بهمن 1390 ] [ 17:12 ] [ آقای محمد البرزیان ]
   ........   مطالب قدیمی‌تر >>

.: طراحی شده توسط مهدی مقیسه :.

موضوعات سایت
امکانات سایت